Biletul zilei - 29.01.2023

Bundesliga etapa 20: Union Berlin si Bayern se impun in etapa surprielor !

Bundesliga etapa 20: Surprize

RB Leipzig – Union Berlin (1-2): Cu aceasta victorie Union Belrin isi confirma inceputul excelent de an, ajungand la cinci victorii consecutive. In minutul 24 Henrichs avea sa deschida scorul si in acelasi timp sa stabileasca scorul pauzei, 1-0. A doua repriza o aduce pe Union in prim plan, in minutul 61 Haberer egaleaza, iar in minutul 72 dupa transformarea unei lovituri de pedeapsa, Knoche stabileste scorul final, 1-2.

Koln – Frankfurt (3-0): Prima repriza avea a fi una fara goluri. Cea de a doua repriza a adus spectacolul acestui meci, Koln reusind sa marcheze in trei randuri, prin Hubers in minutul 47 si dubla lui Skhiri din minutele 71 si 86.

Hertha – Monchengladbach (4-1): In minutul 17 Elvedi duce scorul la 0-1, urmand ca in minutul 30 Ngankam sa stabileasca scorul pauzei, scor 1-1. A doua repriza a fost una de cosmar pentru oaspteti, Hertha marcand in trei randuri, in minutul 52 prin Dardai si in minutele 90+1 prin Scherhant si Lukebakio in minutul 90+7 in urma transformarii unui penalty.

Bundesliga etapa 20: Meciuri spectaculoase

Hoffenheim – Leverkusen (1-3): Scorul avea a fi deschis foarte rapid, in minutul 6 Andrich face 0-1. Spectacolul a fost adus in repriza a doua, in minutul 47 Diaby duce scorul la 0-2 urmand ca in minutul 56 Hlozek sa faca 0-3. Golul de onoare al gazdelor a fost marcat in minutul 77 de catre Nsoki.

Mainz – Augsburg (3-1): Punctul culminant al meciului a fost prima repriza, repriza in care s-au marcat trei goluri. In minutul 21 Lee Jae-Sung deschide scorul, 1-0, urmand ca in minutul 24 Onisiwo sa faca 2-0. Scorul avea sa devina 2-1 in minitul 28 dupa transformarea unui penaltu de catre Demirovic. Repriza a doua avea sa aduca un nou gol al lui Lee Jae-Sung din minutul 52.

Bayern – Bochum (3-0): Scorul a fost deschis spre finalul primei reprize, mai exact in minutul 41 Muller ducea scorul al 1-0. Repriza secunda aduce alte doua goluri pentru Bayern, in minutu 64 Coman face 2-0, iar in minutul 73 in urma unui penalty Gnabry face 3-0.

Freiburg – Stuttgart (2-1): Stuttgart a dat startul acestui meci cu golul din minutul 30 marcat de catre Fuhrich. A doua repriza a apartinut celor de la Freiburg care au marcat in minutele 60 si 84 prin Grifo in urma a doua lovituri de pedeapsa.

Bundesliga etapa 20: Alte rezultate

Schalke – Wolfsburg (0-0)

Bremen – Dortmund (0-2): ’47 Bynoe-Gittens (0-1), ’85 Brandt (0-2)

Clasament dupa etapa 20: Primele sase