Biletul zilei - 11.10.2022

Bundesliga etapa 18: Dortmund se impune in etapa meciurilor spectaculoase!

Aceasta a fost o etapa in care s-au marcat multe goluri, specatacolul fiind la ordinea zilei in Germania.

Bundesliga etapa 18: Meciuri specatculoase

RB Leipizg – Stuttgart (2-1): Meciul care a deschis balul in aceasta etapa a 18-a a Bundesligii a adus inca 3 puncte formatiei din Leipzig. In minutul 25 Szoboszlai deschide scoru stabilind si scorul pauzei 1-0. A doua repriza incepe cu al doilea gol al jucatorului maghiar, majorand astefl diferenta la 2-0. In minutul 68 Furich reduce digferenta dintr-un penalty si stabileste astfel scorul final al meciului, 2-1.

Bremen – Wolfsburg (2-1): Dupa seria impresionant de victorii, Wolfsburg venea in cautare unei noi victorii insa Bremen a aratat de ce este in Bundesliga, reusind sa o rapuna pe Wolfsburg. In minutul 24, golgheterul celor de la Bremen transforma un penalty, Fullkrug duce scorul la 1-0. Prima repriza se incheie cu scorul de 1-0. A doua repriza aduce inca un gol pentru Bremen, acelasi Fullkrug marcheaza si din actiune si duce csorul la 2-0. Golul  lui Wolfsburg a fost marcat de catre Paredes in minutul 90 stabilind astfel si scorul final 2-1.

Freiburg – Augsburg (3-1): Freiburg arata ca infrangere 0-6 contra lui Wolfsburg a fost doar o intamplare si ca inca sunt in lupta pentru Champions League.  In minutul 15 Gregoritsch duce scorul la 1-0, 14 minute mai tarziu, in minutul 29, Berisha restabileste egalitate dupa transformarea unui penalty. Dupa numai un ingur minut, minutul 30 Holer o readuce pe Freiburg in avataj si stabileste scorul primei reprize, 2-1. A doua repriza mai aduce un gol, in minutul 85 Lienhart duce scorul la 3-1.

Hoffenheim – Monchengladbach (1-4): Monchengladbach avea nevoie de aceasta victorie dupa ultimele 2 infrangeri. Omul primei reprize a fosr Hofmann care a marcat in doua dati, in minutele 12 si 37 stabilind scorul pauzei 0-2. A doua repriza parea una stearsa pana in minutul 80 cand Hoffenheim reduce diferenta prin golul lui Bebou, insa peste doau 3 minute, in minutul 83 Stindl majoreaza din nou diferenta, 1-3. Ultima modificare a tabelei a avut loc in minutul 90+1 atunci cand Wolf a marcat pentru 1-4.

Mainz – Bochum (5-2): Mainz cu aceasta victorie se mentine departe de zona rosie a campionatului. Prima repriza ainceput fulgerator, cu golul de 1-0 marcat chiar in minutul 1 de catre Lee Jae-Sung, fiind secundat de Widmer in minutul 17 si cel care a marcat pentru 3-0 si a stabilit scorul pauzei a fost Onisiwo care a marcat in  minutul 28. Adoua repriza revine cu un nou gol pentru Mainz, in minutul 57 Onisiwo marcheaza din nou si duce scorul la 4-0. Minutele 70 si 72 readuc speranta pentru Bochun atunci cand Kunde respectiv Masovic marcheaza pentru 4-1 si 4-2. Sperantele oaspetilor au fost rapuse atunci cand Onisiwo si-a completat tripla, mai exact in minutul 87 stabilind astefl scorul final de 5-2 si adjudecandu-si titlul de omul meciului.

Leverkusen – Dortmund (0-2): Acest meci a reprezentat unul din capetele de afis ale rundei cu numarul 18. In minutul 33 Adeyemi deschide scorul si stabileste scorul pauzei 0-1. A doua repriza aduce inca o modificare a tabelei, tot in favoarea celor din Dortmund, in minutul 53 Tapsoba impinge mingea in propria poarta si stabileste scorul final, 0-2.

Hertha – Union Berlin (0-2): Cu aceasta victorie in derbyul Berlinului, Union se mentine pe locul secund. Union a deschis scorul chiar inainte fianlului primei reprize, in minutul 44 prin Doekhi. A doua repriza aduce golul lui Seguin care in minutul 67 stabileste scorul final, 0-2.

Bayern – Frankfurt (1-1): Aceasta victorie contureaza nu forma tocmai excelenta a bavarezilor, care au inlantuit trei remize consecutive, toate cu scorul de 1-1. Bayern a deschis scorul in minutul 34 prin golul lui Sane care stabileste scorul pauzei, 0-1. In a doua repriza, Frankfurt a aratat de ce si-a adjudecat UEFA Europa League sezonul trecut, marcand in minutul 69 prin Kolo Muani, scor final 1-1.

Bundesliga etapa 18: Alte rezultate

Schalke – Koln (0-0)

Clasament dupa etapa 18: Primele 6