Rezumat Bundesliga etapa 12

Bundesliga etapa 12: Infrangere neasteptata pentru bavarezi, victorie chinuita pentru Dortmund

In runda ce tocmai a trecut a venit a doua infrangere pentru Bayern Munchen din campionat, adversara fiind Augsburg. De infrangerea bavarezilor a profitat Dortmund, care a invins-o cu greu pe Stuttgart. Dortmund este, de altfel, singura echipa de pe podium care a invins in weekend. Mai multe detalii veti afla consultand acest rezumat Bundesliga etapa 12. Tot aici veti descoperi derbyul care ne asteapta runda viitoare.

Rezumat Bundesliga etapa 12 – Echipe favorite care au invins

Dortmund – Stuttgart: 2-1

La pauza lucrurile nu aratau foarte bine pentru Dortmund, scorul fiind egal, gazdele neexpediind nici macar un sut pe poarta. Lucrurile se schimbau in repriza secunda, Malen deschizand scorul in minutul 56. Massimo egala pentru Stuttgart in minutul 63, pentru ca Reus sa marcheze golul victorei gazdelor cu 5 minute inainte de final.

Este a treia victorie pentru Dortmund in precedentele 4 runde, infrangerea din acest interval venind runda trecuta in deplasare in fata lui Leipzig. In schimb, aceasta este a treia infrangere consecutiva in campionat pentru Stuttgart, dupa cele cu Bielefeld si Augsburg.

Monchengladbach – Greuther Furth: 4-0

Sapte puncte a acumulat Monchengladbach in ultimele 3 etape. Cealalta victorie venea pe teren propriu cu Bochum, scor 2-1, in deplasare remizand cu Mainz. In schimb, pentru Greuther Furth este a zecea infrangere la rand din campionat.

Rezumat Bundesliga etapa 12 – Surprize

Augsburg – Bayern Munchen: 2-1

Bavarezii aveau o posesie de 70%, insa asta nu i-a ajutat la nimic. Scorul final era stabilit inca din prima repriza. Il deschideau gazdele, Pedersen marcand in minutul 23. Hahn majora diferenta in minutul 36, Lewandowski reducand din handicap doua minute mai tarziu.

Doua victorii a obtinut Augsburg in precedentele 3 etape. Cealalta o reusea pe teren propriu cu Stuttgart, scor 4-1. Runda trecuta era invinsa in deplasare de Wolfsburg, scor 0-1. De partea cealalta, pentru Bayern Munchen sunt primele puncte pierdute din precedentele 5 etape de campionat.

Hoffenheim – Leipzig: 2-0

Oaspetii aveau o posesie ceva mai buna ca adversara in acest meci, insa nu expediau nici macar un sut pe poarta. In schimb, Hoffenheim  expedia 8. Scorul il deschidea Samassekou in minutul 12. Diferenta era dublata in minutul 68 de catre Dabbur.

A fost a doua victorie din precedentele 3 etape pentru Hoffenheim. Pe cealalta o obtinea tot pe teren propriu, in fata Herthei Berlin, impunandu-se tot cu 2-0. Infrangerea o suferea cu 0-2 runda trecuta, in fata lui Bochum. De partea cealalta, Leipzig mai are o victorie si o remiza in ultimele 3 runde. Victoria o obtinea pe teren propriu cu Dortmund, remiza inregistrand-o in deplasare cu Frankfurt.

Freiburg – Frankfurt: 0-2

A fost a doua victorie la rand pentru Frankfurt in Bundesliga, dupa ce runda trecuta trecea in deplasare de Greuther Furth cu scorul de 2-1. Frankfurt inscria golul victoriei in al patrulea minut de prelungire al partidei, dupa ce Greuther Furth egalase doua minute mai devreme. De partea cealalta, Freiburg se afla la a doua infrangere consecutiva in campionat, runda trecuta fiind invinsa in  deplasare cu 1-2 de Bayern Munchen.

Rezumat Bundesliga etapa 12 – Meciuri spectaculoase

In aceasta partida gazdele expediau 11 suturi pe poarta, fata de cele doua ale oaspetilor. Hofmann deschidea scorul in minutul 9, Neuhaus majorand diferenta in minutul 28. Scorul pauzei era stabilit in minutul 43 de Plea, iar scorul final in minutul 57 de Hofmann.

Gazdele expediau 6 suturi pe poarta, fata de cele 7 ale oaspetilor. Din cele 13 suturi pe poarta, 9 erau expediate pana in pauza. De altfel, scorul final era stabilit inca din prima repriza. Lindstrom marca primul in minutul 34, Kostic dubland diferenta in minutul 43.

Leverkusen – Bochum: 1-0

Oaspetii expediau 7 suturi pe poarta in acest meci, fata de 5 ale gazdelor. Cu toate acestea, Leverkusen obtinea toate cele 3 puncte printr-un gol marcat inca din minutul 4. Autorul lui era Adli.

Este abia prima victorie obtinuta de Leverkusen in ultimele 5 etape. Infrangerile din acest interval veneau acasa cu Wolfsburg si Bayern Munchen. De cealalta parte, Bochum are 3 victorii si doua infrangeri din ultimele 5 etape. Cealalta infrangere o suferea in deplasare in fata lui Monchengladbach, scor 1-2.

Rezumat Bundesliga etapa 12 – Alte rezultate

Bielefeld – Wolfsburg: 2-2

1-0: Okugawa (11); 2-0: Klos (penalty, 54); 2-1: Weghorst (62); 2-2: Nmecha (63)

Union Berlin – Hertha Berlin: 2-0

1-0: Awonyi (8); 2-0: Trimmel (30); Gol anulat VAR (Hertha Berlin, 45+1)

Mainz – Koln: 1-1

1-0: Burkardt (41); 1-1: Ozcan (47)

Clasament dupa etapa 12

Borussia Dortmund s-a apropiat la un singur punct de liderul Bayern Munchen. Podiumul este completat de Freiburg, aflata la 5 puncte in spatele lui Dortmund si la 1 punct in fata lui Leverkusen. Urmeaza la 1 punct in spate Union Berlin si Wolfsburg. Bayern Munchen are cea mai buna ofensiva, cu 41 goluri marcate. Apararea cea mai solida ii revine lui Freiburg, care a primit 11 goluri.

Locurile 13 si 14 sunt ocupate de Bochum si Hertha Berlin, fiecare cu 13 puncte. La 1 punct in spate o gasim pe Augsburg. Antepenultima pozitie este ocupata de Stuttgart, care are 10 puncte, cu unul mai mult decat Bielefeld. In continuare, “lanterna rosie” este Greuther Furth, care a acumulat un singur punct. Atat cea mai proasta ofensiva, cat si cea mai slaba aparare ii apartin lui Greuther Furth, care a marcat 8 goluri si a primit 33.

Lewandowski (Bayern Munchen) ramane lider, distantandu-se la 5 goluri fata de Haaland (Dortmund), ocupantul pozitiei secunde. Norvegianul este urmat de Awoniyi (Union Berlin), Modeste (Koln) si Schick (Leverkusen), fiecare cu 8 reusite.