Biletul zilei - 28.04.2023

Bundelsiga etapa 33: Campioana se decide in ultima etapa!

Bundelsiga etapa 33: Surprize

Leverkusen – Monchengadbach (2-2): Cele doua reprize au fost in antiteza. Gazdele marcau de 2 ori in prime repriza, prin Adli in minutul 15 si Demirbay in minutul 20 intrand cu acest avantaj la pauza. Oapsetii aveau sa marcheze si ei de 2 ori in repriza secunda, reusind sa plece cu un puncte, Hoffman marca pentru 2-1 in minutuul  58, Stindl egala la 2 in minutul 90. Meciul se incheia cu eliminarea jucatorului gazdelor Hincapie in minutul 90+4.

Bayern – RB Leipzig (1-3): In urma acestei infrangeri, bavarezii pierd primul loc in favoarea rivalei Dortmund. Bayern intra cu avantaj la pauza dupa  golul marcat de Gnabry in minutul 25. Leipzig avea sa o surclaseze clar pe Bayern in repriza secunda, marcand de 3 or. Laimer egala in minutul 65. Nkunku marca pentru 1-2 in minutul 76 din penalty, iar Szoboszlai stabilea scorul final in minutul 86 din penalty.

Bundelsiga etapa 33: Favorite care s-au impus

Augsburg – Dortmund (0-3): Borussia redevine lider dupa aceasta victorie clara. Meciul se ingreuna pentru gazde, ramanand in inferioritate numerica inca din minutul 38, dupa eliminarea lui Uduokhai. La pauza se intra cu scorul de 0-0. Dortmund avea sa marcheze de 3 ori in repriza secunda pentru o victorie clara. Haller marcand de 2 ori, in minutele 59 si 84. Brandt stabilind scorul final in minutul 90+3.

Bundelsiga etapa 33: Meicuri spectaculoase

Schalke – Frankfurt (2-2): Minerii deschidea scorul prin Terodde in minutul 1. Frankfurt avea sa egaleze prin Kamada in minutul 21. Tuta o aducea pe Frankfurt in avantaj in minutul 59. Schalke egala pentru gazde in minutul 85.

Mainz – Sttutgart (1-4): Mainz deschidea scorul prin Ingvartsen in minutul 23. Stuttgart egala prin Endo in minutul 41 si se intra cu scorul de 1-1 la pauza. Stuttgart avea sa mai marcheze de 3 ori in repiza de secunda, prin Guirassy in minutul 64, Fuhricj in minutul 78 si Coulibaly in minutul 90+1.

Hoffenheim – Union Berlin (4-2): Hoffenheim face un pas important pentru salvarea de la retrogradare. Gazele deschideau scorul prin Bebou in minutul 22. Kramaric ducea scorul la 2-0 in minutul 36 din penalty. Scorul pauzei era 2-1 dupa reusita lui Doekhi din minutul 45+4. Meciul se indrepta spre o victorie la diferenta de un gol a gazdelor insa finalul meciului a fost unul incins. Kramaric ducea scorul la 3-1 in minutul 90. Laidouni marca pentru 3-2 in minutul 90+5, iar Dabbur stabilea scorul final 4-2 in minutul 90+9.

Bundelsiga etapa 33: Alte rezultate

Hertha – Bochum (1-1): ’63 Tousart (1-0), ’90+4 Schlotterbeck (1-1)

Bremen – Koln (1-1): ’36 Tigges (0-1), ’73 Schmid (1-1)

Freiburg – Wolfsburg (2-0): ’71 Gunter (1-0), ’75 Peternsen (2-0)

Clasament dupa etapa 33: Primele sase