biletul zilei tenis fortuna 16 01 2019 0115061317

Biletul zilei tenis Fortuna 16.01.2019

Turneul de tenis de Grand Slam, Australian Open 2019, continua imperturbabil in caldura incandescenta de la Melbourne. Avem pentru voi un meci din turneul feminin si unul din turneul masculin ce vor alcatui biletul zilei din tenis.

Kiki Bertens vs Anastasia Pavlyuchenkova

Kiki Bertens e o olandeza de 27 de ani care se afla la cel mai bun loc al carierei, pozitia a 9-a WTA.

Kiki a facut semifinala la Sidney, saptamana trecuta, dupa ce a trecut de Muguruza si Putintseva si a pierdut la Ashley Barty. Olandeza a servit 15 asi in acel meci cu Barty, lovitura de serviciu este una dintre atuurile de seama ale jocului ei.

In primul tur la AO, Kiki a trecut de americanca Alison Riske, cu un dublu 6-3. A fost un meci in care a servit 10 asi si nu i-a oferit nici macar o minge de break adversarei.

Rusoaica Pavlyucenkova pare deja o veterana a circuitului, la doar 27 de ani. Ea a intrat devreme in circuitul profesionist, iar in anul 2011 a ajuns pana pe locul 13 WTA. In primul tur la Melbourne, rusoaica invins-o pe Monica Puig, cu 6-4, 6-3, intr-un meci in care a facut patru asi, patru duble greseli si si-a pierdut de trei ori serviciul.

Inconstanta isi spune cuvantul si in jocul ei, anul acesta avand infrangeri la Vera Lapko si la Kudermetova, jucatoare aflate mult sub ea in clasament.

Merg pe Bertens aici, e mult mai in forma, iar jocul sau e foarte potrivit pentru suprafete dure, e sustinut de acel serviciu urias.

Roberto Bautista – Agut vs John Millman

Spaniolul Bautista – Agut, 30 de ani, locul 23 ATP,  a facut un meci epic cu scotianul Andy Murray in primul tur. Andy a revenit de la 0-2 la seturi, dar Roberto a avut energia necesara pentru a-si adjudeca setul decisiv. De altfel, spaniolul se afla intr-o forma sportiva minunata, el castigand, in prima saptamana a anului turneul de la Doha. Acolo i-a invins pe Wawrinka in sferturi, pe Nole Djokovic in semifinala si pe Berdich in finala.

Tenisul lui e foarte compact, da foarte multe mingi inapoi, nu are lovituri explozive, dar joaca un tenis procentaj care exaspereaza adversarii. Punctul sau forte este deplasarea extraodinara in teren, la acest capitol rivalizand cu alti doi spanioli, Rafa Nadal si David Ferrer.  E foarte greu de ucis acest Bautista – Agut.

John Millman este australian, are 29 de ani, si unul dintre favoritii publicului, cu atat mai mult cu cat extravagantul Kyrgios a iesit deja din competitie.

John a facut sferturi de finala la Brisbane, fiind invins in set decisiv de catre Gilles Simon. Apoi, pe tablou la Australian Open l-a invins pe argentinianul Delbonis, in patru seturi. A fost un meci in care a servit 11 asi si a avut un procentaj de 70% la primul serviciu.

Millman are un profil tenisistic asemanator cu al lui Bautista, joaca mult de pe fundul terenului, cu foarte mult spin, ca in meciurile ce se disputa pe zgura.

Ma astept la un meci echilibrat aici, desi Bautista e favoritul hartiei.