biletul zilei tenis cota 2 cu simona halep 09 02 2019 0208113416

Biletul zilei tenis cota 2 cu Simona Halep 09.02.2019

Biletul zilei cota 2 din tenis este construit din meciurile sustinute de fetele din echipa de tenis de Fed Cup a Romaniei in fata Cehiei. Sunt sferturile de finala ale Fed Cup, iar Romania va juca in Cehia, la Ostrava, pe suprafata hard indoor.

Simona Halep vs Katerina Siniakova

Simona Halep a pierdut locul 1 in clasamentul WTA, iar acum ocupa pozitia a treia in lume. Dupa ce la finalul sezonului trecut pierduse cinci meciuri la rand si dupa ce a trecut peste cateva accidentari, Simona Halep a jucat bine la Australian Open. Sigur ca infrangerea in fata Serenei Williams, dupa trei seturi, nu i-a picat bine, dar semnele unei reveniri sunt evidente.

Au fost victorii la Kaia Kanepi si la Venus Williams, au fost indicii clare ca serviciul a fost imbunatatit, iar determinarea este la cotele inalte cu care Simona ne-a obisnuit.

Katerina Siniakova are 22 de ani si se afla pe locul 40 WTA. In acest sezon are doua victorii si patru infrangeri , toate meciurile fiind jucate pe hard. S-a calificat pe tabloul principal la Sidney, a fost invinsa de Belinda Bencic in primul tur la Australian Open si a pierdut in primul tur la Sankt Petersburg, saptamana trecuta, meciul cu belgianul Bonaventure.

Siniakova nu serveste extraordinar, profilul serviciului sau contine asi si duble greseli aproape in aceeasi masuri si nici procentajele reusitelor cu primul serviciu nu sunt la cote inalte.

In mod normal, cu jocul sau de regularitate de pe fundul terenului, Simona ar trebui sa castige acest meci.

Karolina Pliskova vs Mihaela Buzarnescu

Karolina Pliskova, 26 de ani, locul 5 WTA, a jucat semifinala la Australian Open, unde a fost invinsa de Naomi Osaka, in trei seturi. Dar Karolina le-a invins pe Muguruza si pe Serena Williams, cu aceasta din urma revenind fenomenal de la scorul de 1-5 in setul decisiv. Karolina e foarte inalata, are 1.86 m, serveste foarte bine si, cel putin in meciurile evocate, a avut procentaje foarte bune la primul serviciu.

Mihaela Buzarnescu, 30 de ani, a avut un sezon trecut extraordinar, a ajuns in primele 20 de jucatoare ale lumii, dar cred ca si-a atins maximul. In acest sezon nu a jucat prea mult, iar bilantul sau este trei infrangeri din trei meciuri: la Lesia Tsurenko, la Belinda Bencic, si la Venus Williams, in turneul Australian Open.

Serviciul sau de stangace nu prea a fost pus in valoare, iar in meciul cu Venus Williams si-a pierdut de tot concentrarea si increderea dupa ce a servit pentru meci in setul doilea si a pierdut la zero acel ghem se serviciu.

Sincer vorbind, Mihaela mi s-a parut destul de deconectata de la tenis, am vazut postari pe retelele de socializare, selfi-uri si sedinte foto mai multe decat in intreaga sa cariera de pana acum. S-ar putea sa ma insel, sau poate ca nu…

Prima sansa o are Karolina Pliskova in acest meci, fara doar si poate…