Biletul zilei tenis – 27 Octombrie 2018

Biletul zilei tenis de astazi este format din doua meciuri din semifinalele turneelor masculine de la Basel si de la Viena. Avem o propunere din meciul dintre Marius Copil si Alexander Zverev, Marius fiind surpriza placut acestui turneu, cealalta propunere venind din meciul dintre Kei Nishikori si Mikhail Kukushkin, Nishikori demolandu-si adversarii pana acum.

• Marius Copil – Alexander Zverev / Zverev castiga 2-0 @ 1.67

Marius a facut un turneu extraordinar pana acum, trecand in doua seturi de jucatori precum Fritz, Cilic, Mischa Zverev. Acesta a avut un serviciu care a fost impoisbil de rupt, Cilic nereusind de exemplu acest lucru. De cealalta parte, Zverev nu a avut adversari foarte grei, decat in ultimul meci in care a trecut in minimum de seturi de ibericul Roberto Bautista-Agut. De remarcat in acest meci este faptul ca in setul secund Bautista a condus cu 3-0, iar la final scorul era 6-3 in favoarea neamtului, apropo de ce spuneam intrunul din articolele anterioare referitor la faptul ca Zverev va tura putin motoarele si va ridica nivelul de joc. Cred ca Sasha este o nuca putin prea tare pentru Marius, de aceea aleg sa joc o victorie in doua seturi a neamtului.

• Kei Nishikori – Mikhail Kukushkin / Nishikori -2.5 gameuri @ 1.22

Japonezul face un turneu extraordinar pana acum la Viena, trecand de favoritul gazdelor, Dominic Thiem in doua seturi, cedandu-I acestuia doar patru gameuri. In prealabil niponul il invinsese pe Khachanov, la fel, in doua seturi identice 6-2. Kukushkin nu a invins adversari foarte importanti pentru a ajunge in aceasta semifinala, singurul nume notabil ar fi al lui Dimitrov, care este iesit din forma. Aleg sa joc un handicap de 2.5 gameuri, handicap micut pe care Nishikori il poate rezolva intr-un singur set. Cei doi jucatori s-au mai intalnit de 8 ori pana acum, pe toate suprafetele, Nishikori impunandu-se de fiecare data, iar singurele dou seturi castigate de Kukushkin sunt in 2011 la Basel si in 2012 pe zgura de la Barcelona.

Va uram succes daca alegeti sa jucati biletul zilei oferit de noi!