Biletul zilei tenis – 25.07.2018

Pentru astazi am ales doua meciuri pentru a forma o cota de 2 pe biletul zilei din tenis, mai exact unul din circuitul WTA, iar celalalt din ATP. Speram sa repetam „performanta” de ieri si sa inverzim si astazi biletul. Miza recomandata este de 60 RON.

• Anastasija Sevastova – Pauline Parmentier / Sevastova castiga primul set si meciul @ 1.44

Sevastova vine dupa o saptamana foarte buna la Bucuresti, unde a reusit sa castige trofeul, reusind performanta de a pierde doar doua seturi in drumul ei catre finala. Jucatoarea letona are un joc foarte solind, mentinandu-se foarte bine in schimburile lungi. Nu isi pierde calmul si isi toaca adversara cu lovituri bine plasate, cautand cu calm lovitura castigatoare. Parmentier a jucat si ea la Bucuresti, acolo unde s-a retras in optimi. Nu a impresionat deloc pana in acel moment, pierzand primul set in tiebreak iar in doilea fiind condusa cu scorul de 3-0. In turul precedent o invinsese pe romanca Alexandra Dulgheru in 3 seturi.

• Fernando Verdasco – Thiago Monteiro / victorie Verdasco @ 1.40

Verdasco are de partea sa experienta mult mai vasta in circuit, desi a ajuns la varsta de 33 de ani, spaniolul este jucatorul care a fost mult mai constant in ultima perioada in meciurile jucate pe zgura. Una din principalele arme pe care se bazeaza ‘nando este serviciul, care tind sa cred ca il va ajuta foarte mult in acest meci, Monteiro nu exceleaza deloc la retur. Pe langa asta, faptul ca Monteiro nu a mai reusit sa lege doua victorii in ultimele doua luni inclina si mai mult balanta in favoarea jucatorului iberic.

Am incercat sa fac o selectie cu sanse cat mai mari de reusita, avand in vedere ca in meciurile care se disputa este destul de greu sa alegi, nefiind turnee de anvergura, surprizele pot aparea la orice meci. Speram totusi sa bifam biletul zilei tenis si astazi castigator, precum cel de ieri.