biletul zilei tenis 18 ianuarie 2019 0117054718

Biletul zilei tenis – 18 Ianuarie 2019

Biletul zilei tenis de astazi este format din doua meciuri de pe tabloul masculine de la Australian Open. Speram ca cei doi titani ai tenisului masculine, Rafa Nadal si Roger Federer sa ne inverzeasca biletul din aceasta noapte, avand in vedere ca ne bazam pe victoriile acestora.

• Rafael Nadal – Alex de Minaur / Nadal -5.5 gameuri @ 1.40

Am urmarit meciurile ambilor jucatori din turul precedent. Parerea mea este ca performanta celor doi este diametral opusa. Minaur s-a chinuit destul de mult in meciul cu Laaksonen, mult mai mult decat ar fi trebuit dup ace incepuse destul de bine meciul, castigand primele doua seturi. Nu am fost insa surprins de acest lucru, acesta avand o prestatie nu foarte convingatoare in primul tur impotriva lui Pedro Sousa, jucator care nu se intelege deloc cu hard-ul ca si suprafata de joc. Ibericul de cealalta parte, a jucat as putea spune ok impotriva lui Duckowrth, in primul tur. In turul al doilea insa impotriva unui Ebden care a reusit unele puncte foarte frumoase, Nadal nu a avut absolut nicio emotie. A turat motoarele si a castigat al doilea si respective al treilea set cu dublu break in fiecare. Dupa parerea mea diferenta de valoare si de motivatie este mult prea mare intre cei doi jucatori, nu vad cum ar putea sa se incurce Nadal.

• Taylor Fritz – Roger Federer / Federer castiga 3-0 @ 1.50

Federer isi continua traseul catre finala impotriva unui jucator putin incomod in persoana lui Taylor Fritz. Elvetianul a castigat meciul din turul anterior impotriva lui Daniel Evans in trei seturi, insa a fost destul de aproape sa piarda primul set, in tiebreakul setului inaugural Evans avand 5-4 si doua servicii, servicii cu care ar fi putut incheia setul. Le-a pierdut insa pe amandoua si Federer a reusit sa castige setul. Fritz este un jucator destul de tanar care inca nu a ajuns la un nivel la fel de ridicat ca si colegii lui de generatie, Zverev sau Thiem de exemplu. Cred ca experienta lui Federer isi va spune cuvantul in aceasta partida, o victorie in minimum de seturi avand o cota destul de buna, demna de luat in seama.

Va sfatuim sa mizati cu prudenta, dupa cum ati vazut, si dupa cum va repetam la fiecare sfarsit de analiza, in sportul alb pot aparea surprize acolo unde nu te astepti deloc.