Biletul zilei tenis – 09.08.2018

Biletul zilei tenis oferit ieri a fost castigator, iar astazi speram sa repetam aceasta performanta. Ne bazam pe victoriile a doi jucatori extremi de experimentati in circuit.

• Rafael Nadal – Stan Wawrinka / victorie Nadal cu 2-0 la seturi @ 1.38

Elvetianul a dat semne de revenire in ultimele doua meciuri. A reusit o victorie mare impotriva lui Kyrgios dupa ce a pierdut primul set destul de lamentabil, punctand o singura data pe tabela. Nadal a castigat intr-un mod destul de autoritar meciul din turul precedent, cu Paire, scor 6-2 6-3. Intalnirile precedente dintre cei doi s-au incheiat cu victoriile ibericului in minimum de seturi. Ele au fost insa disputate pe zgura, acolo unde Nadal nu pare sa aiba adversar. Cred ca in acest meci desi pe alta suprafata situatia nu se va schimba. Nu vad cum ar putea Wawrinka sa ii puna prea mari probleme lui Nadal si aleg sa merg pe mana lui. Nu cred ca elvetianul are puterea sa ii fure un set lui Nadal in aceasta partida.

• Sorana Cirstea – Venus Williams / Venus -2.5 gameuri @ 1.50

Sorana a trecut in turul precedent de o Monica Niculescu care nu se regaseste. Venus a facut un meci destul de solid impotriva lui Dolehide. Acolo nu a lasat nicio sansa de break pe parcursul celor doua seturi. Sorana si Venus s-au mai intalnit in acest an la Indian Wells, acolo unde Venus s-a impus in minimum de seturi. Cred ca experienta lui Venus isi va spune cuvantul in aceasta partida, iar linia de 2.5 gameuri este foarte permisiva, putand fi rezolvata si dupa un set castigat la 3 de catre jucatoarea de culoare din America.