Biletul zilei tenis – 08.08.2018

Pentru biletul zilei tenis de astazi am ales meciurile lui Nadal si lui Zverev. Speram sa nu ne dezamageasca Rafa iar Sasha sa continue tenisul excelent practicat la Washington.

• Rafael Nadal – Benoit Paire / total gameuri in meci sub 21.5 @ 1.50

Nadal revine pe teren dupa o pauza de o luna, ultimul meci jucat de acesta fiind acea finala de la Wimbledon pierduta in 5 seturi impotriva sarbului Novak Djokovic. Nadal a avut un parcurs destul de bun in acest an pe hard, avand un singur turneu disputat insa pe aceasta suprafata. Vorbim despre Openul Australian, acolo unde a ajuns pana in sferturi, cedand doar un set pe parcurs, impotriva lui Schwartzman. Nadal este genul de jucator care joaca cu o sete de victorie care iti provoaca satisfactie atunci cand ii privesti meciurile. Au fost destule meciuri in care acesta si-a decimat adversarii de calibrul lui Paire. Cred ca linia de 21.5 gameuri este destul de permisiva, avand loc si un set decis in prelungiri de exemplu. Un 7-5 6-3 pentru Nadal mi se pare destul de greu de realizat, din punctul de vedere al lui Paire. Nu cred ca fancezul are puterea sa reziste atat in fata liderului mondial.

• Bradley Klahn – Alexander Zverev / Zverev – 3.5 gameuri @ 1.44

A fost o adevarata placere sa urmaresc meciurile lui Zverev de la Washington. Jocul neamtului a fost perfect, servicii impecabile, lovituri extrem de puternice, lansate ca din tun din spatele terenului. Daca adunam numarul de mingi de break pe care le-au avut adversarii sai in finala si semifinala, rezultatul este 0. A jucat fara greseala Sasha. Klahn mi se pare un jucator mediocru care a invins un David Ferrer care nu se regaseste in turul precedent. Nu cred ca americanul are vreo sansa in acesti meci, si o cota de 1.44 pentur o victorie a lui Zverev mi se pare foarte buna.

Recomandarea mea este ca de obicei sa jucati doar cat va permiteti sa pierdeti, surprizele pot aparea in orice meci, mai ales cand vorbim de sportul alb.