Biletul zilei fotbal astazi – 12.10.2018

Astazi vor continua partidele de la UEFA Nations League. In ciuda faptului ca este o competitie extrem de imprevizibila, am ales ca astazi sa ma bazez pentru biletul zilei pe doua partide de la acest turneu, care imi confera in sfarsit incredere, sperand sa fim castigatori la finalul celor 90 de minute, ambele partide disputandu-se la ora 21:45.

Incepem biletul zilei de astazi cu partida dintre Croatia si Anglia, un meci din runda a 3-a a grupelor acestui turneu. Nationala gazda vine dupa un esec mare in ultima partida disputata, respectiv prima la acest turneu, intr-un meci disputat in deplasare, contra Spaniei, suferind una dintre cele mai mari infrangeri, scor 6-0, dupa un meci de senzatie facut de spanioli. Echipa nu a mai castigat vreo partida de la Campionatul Mondial din Rusia, unde au invins-o pe Anglia, in finala mica, dupa prelungiri. Anglia vine si ea dupa o infrangere in prima partida disputata la acest turneu, tot in fata Spaniei, insa pe teren propriu, scor 1-2, dupa ce au condus cu 1-0. Echipa a castigat ultima partida disputata, una amicala, contra celor de la Elvetia, in 11.09.2018, pe teren propriu, scor 1-0.

A doua partida selectata pare a fi una foarte dezechilibrata, alegand meciul dintre Moldova si San Marino. Formatia gazda pleaca evident cu prima sansa la victorie astazi, ocupand pozitia 3 in clasament, in timp ce San Marino ocupa pozitia 4. Moldova vine dupa o remiza in ultima partida disputata, in a doua etapa a grupelor acestui turneu, in fata celor de la Belarus, pe teren propriu, scor 0-0. In prima partida disputata la UEFA Nations League echipa a fost invinsa categoric in deplasare, de Luxemburg, scor 4-0. San Marino a pierdut ambele partide din grupele acestui turneu, 5-0 cu Belarus si 0-3 cu Luxemburg. Echipa nu a inscris niciun gol in ultimele 4 partide disputate si ma astept sa nu inscrie nici astazi, nemarcand niciun gol in cele 5 partide directe cu cei de la Moldova.