biletul zilei cota 2 din 10 mai 2019 0509061141 1

Biletul zilei cota 2 din 10 mai 2019

Biletul zilei cota 2 este alcatuit din doua meciuri din tenis in care protagonisti sunt Simona Halep si Roger Federer. Avem semifinale la fete si sferturi de finala la baieti in turneul de la Madrid, patronat de Ion Tiriac.

Simona Halep vs Belinda Bencic

Simona Halep a jucat intr-un mod foarte concentrat meciul cu Ash Barty, a fost un meci strans, solicitant. Simona si-a pierdut de doua serviciul, dar a avut un procentaj excelent, de 87% la reusita primului serviciu.Un break in plus fiecare set a facut diferenta si cred ca meciul cu Bencic va fi mai usor decat acesta.

Spun asta pentru ca Belinda joaca mai previzibil, loviturile sale nu sunt asa de variate ca ale lui Barty. Foarte important este ca Siomona si-a intrat in ritm deja pe zgura, are sase victorii in acest an si nicio infrangere.Elvetianc

Elvetianca Bencic nu este o specialista a suprafetelor lente. S-a strecurat cumva pana in semifinale aici, invingand-o, in trei seturi, pe Naomi Osaka, liderul mondial, in sferturi de finala. Belinda a adunat opt victorii si trei infrangeri pe zgura in acest an si pare ca devine incet, incet, o jucatoare ce joaca bine pe toate suprafetele.

Serviciul nu a fost grozav in meciul cu Naomi, si-a pierdut serviciul de patru ori, dar atuul ei a fost deplasarea extraordinara in teren, modul in care a dat inapoi o minge si inca una, scotand-o din ritm pe japoneza.

Cred totusi ca Simona are toate armele pentru a castiga acest meci.

Dominic Thiem vs Roger Federer

Sezonul pe zgura a fost foarte rodnic pentru austriacul Domi Thiem. El are zece victorii si doar trei infrangeri pe zgura, cu victorie finala in turneul de 500 de puncte de la Barcelona, acolo unde l-a invins in semifinala pe Rafa Nadal. La Madrid i-a invins pe Reilly Opelka si pe Fabio Fognini, intr-un meci in care a servit sase asi si nu si-a pierdut serviciul.

Reverul cu o mana al lui Thiem se va confrunta cu cel al lui Federer, ma astept la ceva minunat aici. Totusi, Thiem pare mai puternic pe zgura in acest moment.

M-am mirat tare cand am vazut ca Roger Federer joaca sezonul de zgura si s-a vazut ca nu este suprafata sa favorita.Au fost erori de pozitionare si de lovire a mingii chiar, pentru ca mingea sare altfel pe zgura.

Geniul si experienta fenomenala ale lui Fedex au triumfat totusi din nou in meciul cu Gael Monfils in care francezul a suportat un 0-6 in primul set si a avut doua mingi de meci in setul decisiv, pe serviciul al doilea al lui Federer. La capitolul mental se face diferenta la acest nivel, iar Federer a iesit din nou invingator.

Thiem l-a invins pe Federer anul acesta la Indian Wells, in finala, intr-un meci extraordinar, de trei seturi. Cred ca pe zgura, acest lucru se va intampla din nou.

Mai jos aveti biletul zilei de cota 2 pentru azi. Mult succes tuturor!