Rezumat Bundesliga etapa 18

Bayern Munchen incepe in forta returul in Bundesliga, distantandu-se in fruntea clasamentului

In chiar primul meci al acestui sezon de Bundesliga Bayern Munchen o spulbera pe Schalke cu 8-0. Acum proportiile scorului nu au fost identice, bavarezii neavand insa emotii in a se impune in fata “lanternei rosii”. Din acest rezumat Bundesliga etapa 18 concluzionam ca a fost o etapa perfecta pentru bavarezi, cele mai de temut adversare in lupta la titlu pierzand pe linie.

Rezumat Bundesliga etapa 18 – favorite care au castigat

Schalke – Bayern Munchen: 0-4

Spre deosebire de meciul tur, cand conducea dupa 45 minute cu 3-0, aici Bayern Munchen intra in avantaj la pauza cu un singur gol diferenta. Deschiderea de scor ii apartinea lui Muller, care marca in minutul 33. Lewandowski majora diferenta in minutul 54, iar in ultimele 3 minute se inscriau doua goluri. Muller marca din nou in minutul 88, iar Alaba inchidea tabela in minutul 90. Schalke sufera a patra infrangere in ultimele 5 etape, in vreme ce pentru Bayern Munchen aceasta este cea de-a treia victorie la rand.

Rezumat Bundesliga etapa 18 – surprize

Mainz – Leipzig: 3-2

Daca vrei sa le sufli titlul in Germania bavarezilor nu trebuie sa te impiedici de echipe mici. Exact asta a facut Leipzig, care a pierdut in mod neasteptat pe terenul penultimei clasate. A fost singura victorie a lui Mainz din ultimele 10 meciuri din Bundesliga. Cu toate acestea, Leipzig a ramas pe pozitia secunda, pastrandu-si diferenta de puncte fata de a treia clasata.

Rezumat Bundesliga etapa 18 – meciuri spectaculoase

Monchengladbach – Dortmund: 4-2

Returul Bundesligii a inceput cu un meci in care am avut parte de 6 goluri. Elvedi deschidea scorul pentru gazde in minutul 11. De fapt, Monchengladbach marca inca din minutul 2, insa in urma consultarii VAR s-a acordat fault in atac, iar golul s-a anulat. Dupa deschiderea de scor, sub lumina reflectoarelor a intrat norvegianul Haland, spaima oricarei defensive. Pustiul in varsta de 20 ani intorcea scorul, marcand in minutele 22 si 28. Rezultatul la pauza era insa 2-2, ambele goluri ale gazdelor fiind marcate in urma unor lovituri libere.

Dupa pauza Monchengladbach mai marca de doua ori. Bensebaini le aducea pe gazde in avantaj in minutul 49. Marcus Thuram inchidea tabela in minutul 78, in urma unei alte faze fixe, capitol la care Dortmund a fost facuta sah mat. In urma acestei victorii, Monchengladbach a acumulat 13 puncte in ultimele 5 etape. De cealalta parte, Dortmund obtinea un singur punct in ultimele 3 etape. Se intampla pe teren propriu cu Mainz, care atunci era ultima in clasament.

Bielefeld – Frankfurt: 1-5

Formatia oaspete scapa repede de emotii, in minutul 33 tabela aratand deja scorul de 0-3. Marcatorii celor de la Frankfurt erau Andre Silva de doua ori si Kostic. Primul gol al lui Andre Silva s-a produs dupa o balbaiala a defensivei gazdelor, in vreme ce Kostic marca mult din afara careului. Bielefeld reducea din diferenta in minutul 36, dupa reusita lui Cordova. Nilsson isi inscria autogol in minutul 51, Jovic inchizand tabela cu un sfert de ora inainte de final.

In acest meci s-a marcat cat in precedentele 4 dueluri de pe teren propriu ale lui Bielefeld. Desi aflata in subsolul clasamentului, aceasta a fost abia a doua infrangere pentru Bielefeld din precedentele 6 etape. De partea cealalta, Frankfurt obtinea cea de-a cincea victorie din ultimele 6 runde.

Tyler Adams deschidea scorul, marcand primul gol in tricoul lui Leipzig. Asta dupa ce a urmarit sutul fantastic al lui Sabitzer din afara careului, care a ricosat din transversala. Niakhate egala pentru gazde, dupa ce a interceptat un sut respins in fata de goalkeeperul lui Leipzig. La finalul primei jumatati de ora, Halstenberg o readucea pe Leipzig in avantaj. Scorul pauzei era stabilit de acelasi Niakhate, care egala 5 minute mai tarziu, reluand cu capul dupa o lovitura de colt. Barreiro stabilea rezultatul final la 5 minute dupa pauza, in urma unei devieri subtile.

Hertha Berlin – Werder Bremen: 1-4

O alta partida in care oaspetii au facut spectacol s-a desfasurat intre Hertha Berlin si Werder Bremen. Selke deschidea scorul pentru oaspeti din penalty dupa 10 minute de joc. O lovitura de pedeapsa a fost data si pentru gazde, insa Cunha nu reusea sa egaleze. Toprak majora diferenta in minutul 29, dupa o lovitura de cap bine plasata in urma unui corner.

Cordoba reducea din handicap in ultimul minut al primei reprize. A fost primul gol marcat de Hertha in ultimele 4 etape. Bittencourt se trezea singur in careu in minutul 57, dupa o pasa geniala a lui Eggestein. Tabela era inchisa in minutul 77 de Sargent, cu un sut din afara careului. Astfel, Werder Bremen a obtinut nu mai putin de 10 puncte din ultimele 5 deplasari.

Rezumat Bundesliga etapa 18 – alte rezultate

Freiburg – Stuttgart: 2-1

0-1: Wamangituka (7); 1-1: Demirovic (14); 2-1: Jeong Woo-Yeong (37); Stuttgart penalty ratat (45)

Leverkusen – Wolfsburg: 0-1

0-1: Baku (35)

Augsburg – Union Berlin: 2-1

1-0: Niederlechner (17); 1-1: Ingvartsen (25); 2-1: Niederlechner (47); Union Berlin penalty ratat (56)

Hoffenheim – Koln: 3-0

1-0: Kramaric (penalty, 7); 2-0: Baumgartner (28); 3-0: Kramaric (penalty, 75)

Clasamentul dupa etapa 18

Bayern Munchen pare sa se fi distantat decisiv deja, aflandu-se la 7 puncte in fata ocupantei locului secund, Leipzig. Pe a treia pozitie o gasim pe Leverkusen, la egalitate de puncte cu Wolfsburg, Monchengladbach fiind la un punct in spatele celor doua. Pe pozitia a sasea se afla Frankfurt, Dortmund coborand pe pozitia a saptea. Cea mai buna ofensiva o au de departe bavarezii, cu 53 goluri marcate. Cu 17 goluri primite, Leipzig are cea mai buna defensiva.

In subsolul clasamentului le gasim pe Hertha Berlin si Bielefeld, care se mentin deasupra locurilor retrogradabile. Un loc de baraj ocupa Koln, pe ultimele doua pozitii gasindu-le pe Mainz si Schalke. Cea mai proasta ofensiva o au Schalke si Bielefeld, cu 14 goluri marcate. De departe cea mai proasta defensiva o gasim la Schalke, ce a primit 48 goluri.

Program etapa 19

Runda cu numarul 19 va incepe pe 29 ianuarie, cu partida dintre Stuttgart si Mainz. Bayern Munchen o va intalni pe Hoffenheim pe teren propriu, iar Leipzig va juca tot pe teren propriu derbyul cu Leverkusen. Va fi inca o etapa in care Bayern Munchen pare avantajata. Cat despre Dortmund, aceasta o va intalni pe teren propriu pe Augsburg.