Top 5 meciuri de fotbal de revazut oricand

Top 5 meciuri de fotbal de revazut oricand va fi un clasament subiectiv, fara doar si poate. Fiecare dintre noi avem echipe favorite, jucatori favoriti, iar alcatuirea unu astfel de top va suscita mereu discutii.

5. Brazilia vs Germania 1-7 – Campionatul Mondial 2014

Sunt un pic masochist aici, pentru ca am fost dintotdeauna un suporter al gleznelor fine braziliene. Acest meci a fost insa o adevarata demonstarie de forta a „panzerelor” germane si poate cel mai usturator esec din istoria fotbalistica a Braziliei.

Brazilia juca acasa, iar sud-americanii doreau cu ardoare sa castige trofeul in fata suporterilor proprii, dupa ce nationala Uruguayului le ucisese aceasta speranta in anul 1950, intr-o alta drama a fotbalului „cariocas”. Nemtii au castigat cu un scor neverosimil, 7-1, si apoi, s-au impus si in finala, impotriva Argentinei.

Golurile au fost marcate de Thomas Müller, Miro Klose, Toni Kroos, de doua ori, Sami Khedira, André Schürrle, de doua ori. Golul brazilienilor a fost reusit de Oscar. Neymar nu a jucat in acel meci, fiind accidentat.

4. Liverpool vs Barcelona 4-0 Liga Campionilor 2019

Top 5 meciuri de fotbal de revazut oricand, Arnold

Semifinala Ligii Campionilor 2019, meci retur…

Vorbim aici poate despre cea mai spectaculoasa rasturnare de scor din fotbalul modern. Spun asta pentru ca echipa in fata careia a fost reusita nu este alta decat Barcelona lui Lionel Messi.

Liverpool, sub conducerea managerului german Jurgen Klopp pierduse clar meciul tur de la Barcelona, cu scorul de 3-0. Dar pe legendarul stadion „Anfield Road”, in fata a peste 52000 de spectatori fanatici, muntele aproape imposibil de urcat, a fost cucerit de catre cei de la Liverpool.

Imnul „cormoranilor” We never walk alone” a rasunat din nou din zeci de mii de piepturi pentru a parafa o victorie si o calificare magnifice.

Iata echipa ce a reusit aceasta „misiune imposibila”:

Liverpool: Alisson – Alexander-Arnold , Matip, Van Dijk, Robertson, -Fabinho, Milner, Henderson, Mane, Shaqiri, Origi

Golurile au fost marcate de Origi, de doua ori si de Wynaldum, de doua ori. Olandezul Wynaldum l-a inlocuit la pauza pe Robertson. Fundasul dreapta Trent Alexander Arnold a fost declarat omul finalei.

Liverpool va castiga si finala Champions League 2019, impunandu-se in fata lui Tottenham.

3. Milan vs Liverpool 3-3 – finala Champions League Istanbul 2005

Top 5 meciuri de fotbal de revazut oricand, Gerrard

Finala Champions League 2005, dintre italienii de la Milan si aceiasi englezi de la Liverpool. La pauza, tabela de marcaj arata un incredibil 3-0 pentru Milan, prin golurile marcate de Paolo Maldini si argentinianul Hernan Crespo, de doua ori.

Dupa pauza, Liverpool, condusa de pe banca de spaniolul Rafa Benitez, incepe un forcing pentru revenire. Ea reuseste, miraculos, acest lucru, in doar sase minute, prin golurile marcate de Steven Gerrard, cehul Vladimir Smicer si spaniolul Xabi Alonso.

Meciul se incheie cu scorul de 3-3 si urmeaza prelungirile si loviturile de departajare. De la Milan rateaza Pirlo, Serginho si Shevcenko, iar de la Liverpool rateaza doar norvegianul Riise.

Finala Champions League 2005 este castigata de Liverpool, dupa un meci fabulos, care va ramane marcat in istoria fotbalului cu litere de aur.

2. Romania vs Argentina 3-2, Campionatul Mondial 1994

A fost, poate, cel mai bun meci din istoria echipei nationale de fotbal a Romaniei, un moment de apogeu al „generatiei de aur” a fotbalului romanesc. Meciul trebuia sa ne aduca duelul dintre Diego Maradona, starul Argentinei si Gica Hagi, vedeta echipei Romaniei, supranumit „Maradona din Carpati”. Insa Maradona a fost depistat pozitiv la un control antidoping de dinainte de meci si nu a jucat meciul cu „tricolorii” romani.

Romania a facut un meci magnific si a eliminat Argentina, castigand meciul cu scorul de 3-2, calificandu-se in sferturile de finală ale competiției. Golurile tricolorilor au fost marcate de Ilie Dumitrescu (de doua ori) și Gica Hagi . Pentru Argentina au marcat atacantii Gabriel Batistuta si Raul Balbo.

1. Steaua vs Barcelona -finala Cupei Campionilor 1986

Top 5 meciuri de fotbal de revazut oricand, Balint, Belodedici

Meciul din finala Cupei Campionilor Europeni, dintre Steaua Bucuresti si CF Barcelona, disputat la Sevilla, in data de 7 mai 1986, a fost, fara putinta de tagada, pagina cea mai glorioasa din istoria fotbalului romanesc.

Confruntarea nu a debordat de virtuozitati tehnice, miza meciului era una uriasa, iar Steaua a preferat sa joace defensiv in fata uriasei Barcelona. Dupa timpul regulamentar, scorul a fost 0-0, iar dupa prelungiri nu s0a schimbat nimic pe tabela de marcaj.

A fost meciul in care Helmuth Duckadam, portarul Stelei, a intrat in cartea de recorduri a fotbalului, aparand toate cele patru lovituri de la 11 metri executate de catre spanioli. Pentru Steaua au marcat, la penalty-uri, Marius Lacatus si Gabi Balint.

Steaua Bucuresti a cucerit astfel Cupa Campionilor Europeni, fiind singura echipa din Romania ce a reusit o astfel de performanta, care in zilele noastre pare cu adevarat de necrezut.

Steaua Bucuresti: Duckadam- Iovan, Bumbescu, Belodedici, Barbulescu- Majearu, Balan, Boloni, Balint- Lacatus, Piturca.

Au mai jucat: Iordanescu si Radu II.

Acel meci a fost, fara doar si poate, Everestul fotbalului romanesc.

Acesta este topul meu, subiectiv, fireste, v-am prevenit.Farmecul fotbalului sta chiar in aceste amintiri rememorate, din cand in cand, de catre fiecare fan in parte.