FCSB - PETROLUL

SUPERLIGA etapa 28: Lupta continua!

SUPERLIGA etapa 28: Favorite care s-au impus

Farul – Sepsi Sf. Gheorghe (2-0):  Constantenii continua parcursul excelent. O prima repriza foarte bun aduce gruparii de la malul marii o noua victorie in acest sezon, contra unei rivale din play-off. Farul avea sa deschida scorul in minutul 22 prin reusita lui Baluta. Prima repriza avea sa stabileasca scorul final, in minutul 45+3 tanarul atacant Mazilu marcand pentru 2-0.

Univ. Craiova – FC Arges (1-0): Un meci care se indrepta clar spre o remiza alba a fost decis de o interventie stupida a capitanului oaspetilor, Tofan, jucator care in minutul 73 face un hent stupid in careu, interventie din care a rezultat un penalty. Ivan avea a transforma penalty-ul si astfel a pastra toate punctele in Banie.

SUPERLIGA etapa 28: Meciuri spectaculoase

CS Mioveni – Voluntari (0-3): Dupa un inceput bun de an, Mioveni scade in forma, inregistrand doua infrangeri consecutive, in timp ce Voluntari a inregistrat doua victorii consecutive dupa ce venea dupa o serie de infrangeri pe linie in 2023. Minutul 29 aduce deschidere scorului si rezultatul pauzei, marcator fiind Nemec. A doua repriza aduce alte doua goluri pentru Voluntari. In minutul 64 Radut majoreaza avantajul oaspetilor, urmand ca Dumiter sa stabileasca scorul final in minutul 77, 0-3.

FC Botosani – Rapid (1-2): Un meci cu un final intens. Rapid reusea sa deschida scorul in finalul primei reprize, mai exact minutul 42 prin Panoiu. Meci se indrepta spre o victorie la limita a oaspetilor, insa minutul 90 aduce egalarea pentru gazde, Camara restabilind egalitatea. Finalul nu avea sa fie insa o remiza, Dragos Grigore aduce victoria oaspetilor cu o executie exceptionala, foarfeca in minutul 90+4.

CFR Cluj – UTA Arad (2-1): Campioana reintra in forma, inregistrand a 3-a victorie consecutiva. CFR avea sa deschida scorul in minutull 15, prin Krasniqi. Minutul 24 aduce o lovitura de pedeapsa pentru CFR insa veteranul echipei, Deac rateaza oportunitatea de a face 2-0. In prelungirile primei reprize, CFR reusise sa mai puncte odata, insa golul a fost anulat pentru fault. Adoua repriza incepe foarte bine pentru oaspeti, in minutul 47 Pop restabileste egaitatea. Minutul 63 o aduce din nou in avantaj pe CFR dupa golul lui Yuri Matias. In minutul 70 CFR ramane in inferioritate numerica dupa ce Maglica a incasat un rosu direct pentru un fault foarte urat. Scorul final avea sa fie cel de 2-1.

FCSB – Petrolul Ploiesti (4-1): Duelul care a inchis etapa cu numarul 29 a fost cel mai spectaculos duel al acestei etape. Meciul a inceput foarte tare, in minutul 5 Sut deschidea scorul, 1-0. Dupa doar 4 minute, in minutul 9 Lima Santos egala. Pana la finalul primei reprize, FCSB avea sa mai puncteze odata, prin Compagno in minutul 29 dupa trasnformarea unui penalty. A doua repriza a inceput tot cu FCSB marcand, in minutul 57 Compagno puctand pentru 3-1 si consacrandu-si dubla. Finalul meciului mai aduce un nou gol pentru FCSB, in minutul 87 Edjouma puncteaza pentru 4-1 cu o executie care candideaza, cu, cea a lui Grigore din FC Botosani – Rapid, de aceasta reusita fiind la randul sau tot o foarfeca.

SUPERLIGA etapa 28: Alte rezultate

FC Hermanstadt – ‘U’ Cluj (0-1): ’11 Filip

Chindia Targoviste – U Craiova 1948 (0-0)

Clasament dupa etapa 28: Primele sase