Rezumat Premier League etapa 1

Premier League etapa 1: Nicio remiza intr-o prima etapa in care campioana a clacat

Arsenal a ratat “la mustata” prezenta in cupele europene sezonul trecut. A fost prima absenta a “tunarilor” din Europa in ultimii 25 ani. Se pare ca vor avea o misiune dificila si in acest sezon. Startul nu a fost deloc unul bun, Arsenal pierzand in fata unei nou-promovate. Din acest rezumat Premier League etapa 1 constatam ca nu a avut loc nicio remiza. Arsenal nu a fost insa singura echipa din Big 6 care a pierdut in prima etapa, campioana Manchester City facand si ea asta.

Rezumat Premier League etapa 1 – Echipe favorite care au invins

Chelsea – Crystal Palace: 3-0

Start promitator pentru “albastri” in noul sezon de Premier League. Marcos Alonso inscria primul gol al lui Chelsea din aceasta editie in minutul 27. Pulisic majora diferenta cu 5 minute inainte de pauza. Scorul final era stabilit de nou-venitul  Chalobah, in minutul 58.

Pentru Crystal Palace este a treia infrangere la rand in campionat, dupa cele suferite in ultimele doua etape ale sezonului trecut cu Arsenal si Liverpool. De asemenea, este a opta victorie la rand pentru Chelsea in intalnirile directe.

Norwich – Liverpool: 0-3

Este a sasea victorie la rand obtinuta de “cormorani” in Premier League, interval in care primeau doar trei goluri. De asemenea, este a noua victorie pentru Liverpool din ultimele 10 intalniri directe.

Rezumat Premier League etapa 1 – Surprize

Tottenham – Manchester City: 1-0

Dupa o prima repriza modesta, fara suturi pe poarta, a urmat o a doua repriza cu 7 suturi pe poarta. Patru erau expediate de “cetateni”, iar 3 de Tottenham. Singurul gol al partidei era marcat la 10 minute dupa pauza de Heung-Min Son, cu un sut din afara careului.

A fost a patra victorie din precedentele 5 meciuri de Premier League de pe teren propriu pentru Tottenham. De asemenea, vorbim de a patra victorie la rand acasa in meciurile directe: 3 in campionat si unul in Champions League. In niciuna dintre cele 4 partide “cetatenii” nu reuseau sa inscrie.

Rezumat Premier League etapa 1 – Meciuri spectaculoase

Newcastle – West Ham: 2-4

A fost cea mai spectaculoasa partida a rundei atat ca numar de ocazii, cat si ca desfasurare. Oaspetii expediau 9 suturi pe poarta, fata de 3 ale gazdelor. Callum Wilson deschidea scorul pentru “cotofene” dupa doar 5 minute. Cresswell egala pentru “ciocanari” in minutul 18, Jacob Murphy readucand-o in avantaj pe Newcastle in minutul 40. Oaspetii egalau din nou in minutul 53, dupa golul marcat de Benrahma. Oaspetii preluau conducerea 10 minute mai tarziu, asta desi Michail Antonio rata un penalty. Sutul a fost respins pana la Soucek, care inscria cu poarta goala. Trei minute mai tarziu Michail Antonio isi lua revansa, ducand diferenta la doua goluri in favoarea lui West Ham.

“Ciocanarii” se afla la a patra partida la rand in Premier League fara infrangere, in amicalele din vara reusind, de asemenea, sa nu piarda nicio partida. Newcastle, in schimb, incheia sezonul trecut pe teren propriu cu doua infrangeri, adversare fiind Arsenal si Manchester City. Inaintea acestora, “cotofenele” aveau 5 meciuri fara infrangere.

Manchester United – Leeds: 5-1

Unul dintre cele mai spectaculoase meciuri din aceasta runda inaugurala se disputa intre Manchester United si Leeds. “Diavolii rosii” au avut 8 suturi pe poarta, fata de 3 ale adversarilor. La pauza Manchester United conducea doar cu 1-0, Bruno Fernandes inscriind la sfarsitul primei jumatati de ora, La 3 minute dupa pauza Ayling aducea egalarea pentru Leeds. Formatia antrenata de Solskjaer trecea din nou la conducere in minutul 52, dupa reusita lui Greenwood. Bruno Fernandes majora diferenta doua minute mai tarziu, acelasi Bruno Fernandes realizand hat-trickul la finalul primei ore de joc. Scorul final era stabilit in minutul 68 de Fred.

Este abia prima victorie reusita de Manchester United in precedentele 4 meciuri de campionat de pe teren propriu. De cealalta parte, pentru Leeds sunt primele puncte pierdute in ultimele 5 meciuri de Premier League.

Burnley – Brighton: 1-2

Brighton avea 8 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de 3 ale adversarei, insa nu avea deloc o misiune facila. Era condusa la pauza, dupa ce in minutul 2 Tarkowski deschidea scorul. Maupay egala in minutul 73, Mac Allister aducand victoria pentru oaspeti 5 minute mai tarziu, dupa ce intra in minutul 76.

Astfel, formatia gazda nu reusea sa invinga in ultimele 6 intalniri directe. De 3 ori nu reusea asta Brighton, in alte 3 randuri Burnley. Pentru Burnley este a patra infrangere la rand in campionat, fiind insa si primul gol marcat din acest interval.

La pauza “cormoranii” conduceau cu 1-0, dupa golul marcat de Diogo Jota in minutul 26. Intrat in minutul 61, Firmino dubla diferenta 4 minute mai tarziu. La ambele reusite pasa de gol era data de Salah. Scorul final era stabilit de Salah, in minutul 74. Manchester Unted avea 8 suturi pe poarta in aceasta partida, iar Norwich 3.

Rezumat Premier League etapa 1 – Alte rezultate

Brentford – Arsenal: 2-0

1-0: Canos (22); 2-0: Norgaard (73)

Watford – Aston Villa: 3-2

1-0: Dennis (10); 2-0: Sarr (42); 3-0: Cucho (67, intrat in min.66); 3-1: McGinn (70); 3-2: Ings (penalty, 90+7)

Leicester – Wolves: 1-0

1-0: Vardy (41)

Everton – Southampton: 3-1

0-1: Armstrong (22); 1-1: Richarlison (47); 2-1: Doucoure (76); 3-1: Calvert-Lewin (81)

Clasament dupa etapa 1

Nu s-a inregistrat nicio remiza in etapa de debut, jumatate dintre echipe obtinand victoria. Manchester United este singura care a invins la 4 goluri diferenta. Urmeaza Chelsea si Liverpool, care au invins la 3 goluri diferenta. Formatile din Big 6 care au pierdut in aceasta runda inaugurala sunt Arsenal si Manchester City.

Din cele 5 goluri marcate de Manchester United in aceasta etapa, 3 au fost inscrise de Bruno Fernandes. Este singurul jucator care a marcat mai mult de un gol. In afara portughezului, au mai inscrs 31 jucatori.

Program etapa 2

Runda a doua din Premier League va incepe pe 21 august, cu partida dintre Liverpool si Burnley. Campioana Manchester City o va intalni pe teren propriu pe Norwich, in vreme ce rivala United va juca in deplasare cu Southampton. Tottenham se va duela in deplasare cu Wolves, iar Leicester cu West Ham. Daca in prima etapa am avut parte de un duel londonez, la fel se va intampla si in a doua. Vorbim despre meciul dintre Arsenal si Chelsea.