Premier League etapa 37: Liverpool isi continua forma foarte buna si urca pe ultimul loc de Champions League

Vom avea o ultima etapa incendiara, 3 echipe batandu-se pe ultimele doua locuri de Champions League. Este vorba despre Chelsea, Liverpool si Leicester. In derbyul acestei runde Leicester a pierdut in fata lui Chelsea, astfel nemaifiind doar la mana ei pentru a ocupa un loc de Champions League. Un rezumat Premier League etapa 37 ne indica faptul ca atat Manchester City, cat si Manchester United au comis pasi gresiti. Totodata, sa spunem ca Arsenal poate prinde un loc de Conference League datorita parcursului foarte bun din ultimele etape.

Rezumat Premier League etapa 37  – Echipe favorite care au castigat

Burnley – Liverpool: 0-3

“Cormoranii” nu aveau voie sa comita vreun pas gresit pentru a ramane in cursa pentru un loc de Champions League. Au avut emotii pana spre finalul primei reprize, Firmino deschizand scorul in minutul 43. Nathaniel Phillips majora diferenta in minutul 52, scorul final stabilindu-l in minutul 88 Oxlaide-Chamberlaine.

A fost a patra victorie la rand pentru Liverpool, celelalte 3 venind acasa cu Southampton, respectiv in deplasare cu Manchester United si West Bromwich. In schimb, Burnley a suferit a doua infrangere la rand, runda trecuta fiind invinsa tot pe teren propriu de catre Leeds.

Rezumat Premier League etapa 37 – Surprize

Manchester United – Fulham: 1-1

Este al treilea pas gresit consecutiv pentru “diavolii rosii”. Ceilalti doi veneau tot pe teren propriu, impotriva lui Leicester si Liverpool. De cealalta parte, este abia al doilea punct obtinut de Fulham in ultimele 9 etape.

Brighton – Manchester City: 3-2

A fost a doua victorie a lui Brighton din precedentele 4 etape, cealalta obtinand-o pe teren propriu cu Leeds. Runda trecuta, Brighton obtinea o remiza pe teren propriu cu West Ham. De partea cealalta, Manchester City suferea doua infrangeri in ultimele 3 etape. Celalalt esec il suferea pe teren propriu, impotriva celor de la Chelsea.

Tottenham – Aston Villa: 1-2

Scorul final al acestei partide era stabilit inca din prima repriza. Tottenham deschidea scorul in minutul 8, autorul golului fiind Bergwijn. Reguilon marca in proprie poarta, aducand egalarea in minutul 20. Oaspetii treceau in avantaj in minutul 39, autorul golului fiind Watkins.

Este prima victorie obtinuta de Aston Villa din precedentele 4 etape. De cealalta parte, bilantul lui Tottenham in precedentele 4 runde este de doua victorii si doua infrangeri. Celalalt esec venea in deplasare, impotriva lui Leeds.

Rezumat Premier League etapa 37 – Meciuri spectaculoase

West Bromwich – West Ham: 1-3

Oaspetii puteau deschide scorul inca din minutul 3, Declan Rice ratand insa un penalty. In schimb, West Bromwich marca primul gol. Se intampla in minutul 27, autorul sau fiind Matheus Pereira. Egalarea venea in prelungirile primei reprize de la Soucek. Ogbonna ii aducea pe “ciocanari” in avantaj abia in minutul 82. Scorul final era stabilit in minutul 88, de catre Michail Antonio. Noua suturi pe poarta a expediat West Ham in aceasta partida, fata de cele 4 ale adversarei.

Doua victorii, o remiza si trei infrangeri este bilantul lui West Ham in precedentele 7 etape. De cealalta parte, West Bromwich a suferit cea de-a treia infrangere la rand, dupa cele de acasa cu Liverpool si din deplasare cu Arsenal.

Sase suturi pe poarta expedia Manchester United in aceasta partida, in vreme ce Fulham expedia 5 suturi. Cavani deschidea scorul pentru gazde la finele primului sfert de ora. Golul egalizator venea in minutul 76, autorul sau fiind Joe Bryan.

Parea ca Manchester City nu va avea nicio problema in acest meci, dupa ce Gundogan deschidea scorul in minutul 2. A venit insa apoi eliminarea lui Cancelo, oaspetii ramanand in inferioritate numerica inca din minutul 10. Cu toate acestea, tot “cetatenii” erau cei care inscriau al doilea gol. Foden dubla diferenta in minutul 48. Doar doua minute mai tarziu, Trossard reducea din handicap. In minutul 72 venea egalarea, autorul golului egalizator fiind Webster. Gazdele marcau golul victoriei in minutul 76, autorul sau fiind Dan Burn. Brighton expedia 6 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele 4 ale “cetatenilor”.

Rezumat Premier League etapa 37 – Alte rezultate

Southampton – Leeds: 0-2

0-1: Bamford (73); 0-2: T.Roberts (90+5)

Chelsea – Leicester: 2-1

Gol anulat VAR (Chelsea, 35); 1-0: Rudiger (47); 2-0: Jorginho (penalty, 66); 2-1: Iheanacho (76)

Newcastle – Sheffield: 1-0

1-0: Wilock (45+4)

Everton – Wolves: 1-0

1-0: Richarlison (48)

Crystal Palace – Arsenal: 1-3

0-1: N.Pepe (35); 1-1: Benteke (62); 1-2: Martinelli (90+1); 1-3: N.Pepe (90+5)

Premier League etapa 37 – Clasament

Campioana Manchester City ramane cu 83 puncte, avand 12 mai multe decat rivala Manchester United, ocupanta pozitiei secunde. Pe pozitia a treia o gasim pe Chelsea, aflata la 4 puncte in spatele lui Manchester United si la un punct in fata lui Liverpool si a lui Leicester. Liverpool are un usor avantaj fata de Leicester, cu un golaveraj de +24, fata de +20. Pe locul 6 se afla West Ham, la 4 puncte de Liverpool si Leicester si la 3 in fata celor de la Tottenham si Everton. Tottenham are un golaveraj mult mai bun decat Leicester. Arsenal se afla pe locul 9, la un punct in spatele lui Tottenham si al lui Everton, cu un golaveraj mai slab ca Tottenham, dar mai bun ca Everton. Atat cel mai bun atac, cat si cea mai buna aparare ii apartin liderului Manchester City, care a marcat 78 goluri, primind 32.

In ceea ce priveste echipele retrogradate, lucrurile sunt clare de cateva etape. Fulham, West Bromwich si Sheffield sunt cele 3 echipe retrogradate. Cel mai slab atac il are Sheffield, cu 19 goluri marcate. Apararea cea mai proasta ii apartine lui West Bromwich, care a primit 73 goluri.

Harry Kane (Tottenham) si Mohamed Salah (Liverpool) se afla in fruntea clasamentului golgheterilor, cu 22 goluri fiecare. Urmatoarele pozitii sunt ocupate de Bruno Fernandes (Manchester United) si Heung-Min Son (Tottenham), cu 18, respectiv 17 reusite.

Program etapa 38

Ultima runda va avea loc pe 23 mai, incepand cu ora 18:00. Chelsea o va intalni in deplasare pe Aston Villa, Liverpool o va infrunta pe teren propriu pe Crystal Palace, iar Arsenal va primi vizita celor de la Brighton. Derbyul rundei se va desfasura intre Leicester si Tottenham.