performante sportive 2019

Recapitulam performantele sportivilor romani in 2019

Cel mai iubit sport individual in Romania este tenisul, acolo unde romanii au obtinut 4 performante demne de luat in seama. Din pacate, in ziua de astazi nu mai avem multe sporturi individuale in care romanii sa performeze, la fel ca pe timpuri. De aceea, ar trebui sa ne bucuram de fiecare performanta obtinuta de catre un sportiv care ne reprezinta tara.
O noua speranta in tenisul masculin romanesc?

Dupa cum spuneam, tenisul romanesc s-a laudat cu 4 performante in 2019. Vom incepe cu turneul masculin. Nu, nu este vorba despre Marius Copil, ci despre Filip Jianu. Juniorul roman atunci in varsta de 17 ani a reusit sa patrunda in semifinale la Australian Open. Jianu a fost foarte aproape chiar sa ajunga si in ultimul act, cedand insa pe final de meci.

Tot in semifinale a patruns si echipa de Fed Cup a Romaniei. In sferturi romancele au invins Cehia, castigatoare Fed Cup in 4 din ultimii 5 ani. Romancele au invins cu 3-2, punctul decisiv fiind adus de perechea de dublu Begu/Niculescu. In semifinale Romania a cedat cu 2-3 in fata Frantei, de data aceasta Niculescu facand pereche cu Halep. Cele doua au pierdut meciul, desi castigasera primul set.

halep wimbledonTot in 2019 a fost castigat si al doilea turneu de Grand Slam de catre Simona Halep. Este vorba de cel de pe iarba de la Wimbledon, cel mai solicitant Grand Slam din cele patru. Din cele 7 meciuri disputate, Halep a pierdut un singur set. Se intampla in turul secund, in fata romancei Mihaela Buzarnescu. A fost un turneu de vis si pentru pariorii care au avut incredere in Simona, inverzindu-se in numeroase randuri biletul zilei din tenis pe parcursul turneului.

Ultima performanta notabila din tenis vine de la masculin. Este vorba despre dublul format din Horia Tecau si Jean-Julien Rojer, care s-a calificat la Turneul Campionilor. Asta inseamna ca a incheiat anul 2019 pe una din primele 8 pozitii in clasament. A fost a sasea oara cand Tecau a participat la Turneul Campionilor. Din pacate, cei doi nu s-au putut califica in semifinale.

Avem continuitate in tenisul de masa

In tenisul de masa individual am avut, de asemenea, cateva performante notabile in 2019. Vom incepe cu Bernadette Szocs, care la inceputul anului a disputat finala feminina in Europe Top 16 Cup, de la Montreux. In ultimul act Szocs a pierdut cu 3-4 in fata unei nemtoaice, dupa ce a condus cu 3-0 la seturi.

La finele lunii aprilie a avut loc Cupa Mondiala de tenis de masa. In finala de dublu masculin Ovidiu Ionescu a facut pereche cu un spaniol, pierzand in fata unui cuplu din China.

Nu doar seniorii au impresionat in 2019 la tenis de masa, ci si juniorii. Astfel, la CE tineret Top 10 din Olanda, desfasurat in luna octombrie, Romania s-a intors cu 3 medalii de aur. Protagonisti au fost Elena Zaharia, Tania Palan si Darius Movileanu. De asemenea, Romania a cucerit un argint, prin Iulian Chirita.

Cateva zile mai tarziu, la World Cadet Challenge, Elena Zaharia s-a calificat in toate finalele probelor la care a participat. Dintre acestea a castigat medalia de aur doar la dublu mixt, insa de notat ca toate cele 3 finale le-a disputat intr-un interval de doua ore. La dublu masculin, Iulian Chirita a luat medalia de argint.

Tot cu veteranii ne laudam la scrima

ana maria branzaNe mutam putin la scrima, pentru a nota performanta realizata de Ana-Maria Branza la CM din China, disputat in iulie. Aceasta a cucerit medalia de argint la spada. Tot in iulie, insa la CM scrima din Budapesta, Bianca Pascu a cucerit medalia de bronz. Ne intoarcem la Ana-Maria Branza pentru a puncta faptul ca aceasta a castigat Cupa Mondiala din Tallinn la spada. Competitia s-a desfasurat in noiembrie.

Medalii peste medalii in canotaj

Un alt sport individual la care ne-am prezentat bine in 2019 a fost canotajul. De punctat ca Florin-Sorin Lehaci, campion mondial en-titre de tineret la dublu rame, a fost desemnat de forul international drept cel mai promitator canotor al momentului pe plan mondial.

O performanta mai mult decat remarcabila au obtinut junioarele romance sub 23 ani. Acestea s-au intors cu nu mai putin de 9 medalii de aur din Grecia, in luna octombrie.

La CM de canotaj de la Linz, care a avut loc in luna august, Romania a cucerit doua medalii de argint: la dublu vasle feminin si patru rame masculin. Sigur, de-a lungul intregului sezon Romania a cucerit multe medalii, majoritatea de aur, la diverse competitii. Asta denota ca la canotaj stam inca destul de bine. Dovada stau si cele 7 echipaje care s-au calificat pana acum la JO.

Halterofilii romani dau lectii de smuls si de aruncat

Un alt sport la care Romania se prezinta destul de bine il reprezinta halterele. Chiar in aceasta luna (decembrie), sportivii romani au cucerit 8 medalii de aur si doua de bronz la CE de haltere U15 si U17 din Israel. Cate trei medalii de aur au fost cucerite de Ioana Miron si Ramona Anusca.

Loredana Toma a fost laudata de Presedintele Federatiei Romane de Haltere, dupa medaliile de aur de la CE si cele de bronz de la CM. La CE din primavara Toma a luat aurul la 64 kg, la totalul olimpic. Pe locul secund s-a clasat o alta romanca: Irina Lepsa. In total, Loredana Toma si Irina Lepsa au obtinut 6 medalii la CE din Georgia: trei de aur, doua de argint si una de bronz. Elena Andries a cucerit si ea trei medalii de aur la 49 kg, in cadrul aceleiasi competitii.

Sperante mari si la judo pentru Jocurile Olimpice

Un alt sport invidual de la care avem mari sperante la medalii la Jocurile Olimpice este judo. A fost un an 2019 in care romanii au facut o figura frumoasa. Spre exemplu, la Grand Prix-ul de top de la Marrakech din luna martie, Monica Ungureanu a obtinut argintul.

In aceeasi perioada s-a desfasurat in Croatia Openul European de cadeti, de unde Romania s-a intors cu 5 medalii. Vorbim de doua medalii de aur (Florentina Ivanescu, Alex Cret), una de argint (Iasmina Covaciu) si doua de bronz (Silvia Gherman, Alexandra Pasca).

La categoria 52 kg, marea noastra speranta la Jocurile Olimpice, Andreea Chitu, a cucerit medalia de aur. Se intampla la Grand Prix-ul de la Istanbul. De asemenea, Chitu a castigat medalia de bronz la Grand Prix-ul de la Budapesta, disputat in iulie.

O alta speranta a noastra la Jocurile Olimpice este Vladut Simionescu, la categoria +100 kg. La Grand Slamul de la Baku, disputat in luna mai, sportivul de 29 ani a obtinut medalia de bronz. Tot la Baku Romania a mai obtinut doua medalii: una de aur si alta de argint. Aurul a fost cucerit la 40 kg de Giorgia Hagianu si la 50 kg de Alexandru Matei.

Cam acestea ar fi cele mai importante performante individuale ale sportivilor romani in acest an. Cu siguranta au mai fost si altele demne de luat in seama, care insa sunt greu de descoperit. Asta deoarece multe sporturi individuale la care avem rezultate nu sunt foarte mediatizate in Romania.