Alege miza pe biletul zilei

Biletul zilei Superbet - 07.09.2022
Biletul zilei Superbet – 07.09.2022 este alcatuit din trei intalniri programate miercuri in grupele Champions League. Este ziua a doua a primei etape din aceasta faza. Fiecare echipa are sansa ei si se poate gandi la calificarea in optimi. Deja incep si derbyurile la acest nivel si cel putin unul dintre ele este inserat in aceasta combinatie a noastra.

Atletico Madrid vs Porto

Atletico Madrid face parte din Grupa B, alaturi de Porto, Bayer Leverkusen si Club Brugge. In ultimele patru sezoane a reusit de fiecare data sa mearga mai departe. In editia precedenta a fost eliminata in sferturile de finala, de Manchester City. In La Liga n-a inceput tocmai bine. A avut probleme chiar in intalnirile de pe teren propriu, unde alta data ceda puncte foarte rar. Acum a jucat doar o partida acasa, cu Villareal, pierduta cu 0-2. Felipe este suspendat, iar Reguillon, Savic, Lemar, Matheus Cunha si Oblak sunt accidentati. Alvaro Morata este principalul realizator al gazdelor.
Porto n-a reusit sa treaca de grupe in sezonul precedent. A fost in aceeasi grupa cu adversara de astazi, dar a pierdut meciul decisiv chiar pe teren propriu (1-3). In 2020-2021 a fost prezenta in sferturile de finala, de unde a fost eliminata de Chelsea. Pastreaza sanse de a merge mai departe, in conditiile in care Leverkusen nu traverseaza o perioada foarte buna. Grujic si Manafa sunt incerti. Mehdi Taremi este cel mai eficient jucator ofensiv din tabara oaspetilor.
Porto este recunoscuta ca o echipa ce se aseaza bine in defensiva si ofera foarte putine spatii. Un egal la pauza sau la final este propunerea mea pentru acest meci.

Club Brugge vs Bayer Leverkusen

Club Brugge a devenit o obisnuita a acestei faze a competitiei europene. Inca n-a depasit niciodata faza grupelor, insa a reusit sa adune multa experienta competitonala in ultimele sezoane. Are o grupa in care orice este posibil si merita sa forteze calificarea. In ultimii ani a avut deseori intalniri bune impotriva unor adversare puternice. Are nevoie sa obtina o constanta in joc si rezultate si atunci va veni si calificarea. Buchanan, Lang, Rits si Vormer sunt accidentati. Spaniolul Ferran Jutgla a devenit principalul pericol din ofensiva gazdelor.
Bayer Leverkusen revine in competitia continentala cea mai importanta dupa trei ani de absenta. Ultima oara cand a trecut de faza grupelor s-a intamplat in editia 2016-2017, cand a fost eliminata de colega de grupa, Atletico Madrid. In Bundesliga, in acest sezon, a inceput destul de slab si a castigat doar trei puncte in primele trei etape. Ramane sa vedem daca antrenorul Seoane va reusi sa-si mobilizeze echipa pentru aceasta intalnire. Adli, Bellarabi, Lunev si Wirtz sunt indisponibili.
Este intalnirea care ofera sansa ambelor echipe de a incepe cu un rezultat pozitiv. Club Brugge poate beneficia de perioada mai slaba a adversarei si de aceea va propun o dubla in favoarea gazdelor pentru acest meci.

Napoli vs Liverpool

Napoli revine in Champions League dupa trei ani. In editia 2019-2020, ultima in care a fost prezenta, a reusit sa treaca de faza grupelor, dar a fost eliminata imediat, de Barcelona. Si atunci a avut-o ca adversara in grupa pe Liverpool, ambele reusind sa mearg mai departe. Acum grupa este mai echilibrata, Ajax si Glasgow Rangers fiind celelalte doua componente. Demme si Zedadka sunt accidentati. Ciro Immobile este golgheterul romanilor.
Liverpool este o alta formatie ce nu-si gaseste ritmul in acest inceput de sezon. Este abia a saptea in Premier League, dupa sase etape, la sase puncte de lidera. Ar fi o mare surprizxa iesirea din grupe pentru finalista din editia trecuta. Sunt sigur ca va aborda mult mai bine meciurile din aceasta grupa si nu va avea probleme cu calificarea. Henderson, Keita, Konate, Oxlade-Chamberlain si Ramsay sunt indisponibili. Mo Salah ramane cel mai periculos jucator ofensiv.
Este unul din derbyurile acestei prime etape, o confruntare in care echilibrul pluteste in aer. Un egal la pauza sau la final este propunerea mea pentru acest meci.

Sursa foto: The Irish Times