16.00 Djokovic - Schwartzman Peste 17,5 games 1.33
22.00 Medvedev - Zverev Peste 21,5 games 1.50
Cota finala biletul zilei: 2
Alege miza pe biletul zilei

Biletul zilei cota 2 – 16.11.2020 este alcatuit din doua meciuri de tenis masculin, de la Turneul Campionilor, Nitto ATP Final, de la Londra.

Novaj Djokovic – Diego Schwartzman

Sarbul Djokovic, 33 de ani, a terminat anul pe locul 1 in clasamentul ATP, pentru a sasea oara in cariera. De asemenea, Djokovic a castigat de cinci ori Turneul Campionilor si tinteste sa egaleze recordul lui Federer, de sase trofee. Pe suprafata hard indoor, Djokovic a jucat doar turneul de la Viena, dupa ce a pierdut finala de la Roland Garros. A pierdut in fata lui Sonego, dar atunci deja se relaxase, aflase ca va termina sezonul pe primul loc.

Micutul argentinian Schwartzman, 28 de ani, se afla in premiera la turneul de la Londra. El a avut un sezon fenomenal si simplul fapt ca un jucator de doar 1.70 metri a acces in top 10 ATP este extrem de laudabil. E clar ca Diego va juca ofensiv, el e un joly-joker, chiar nu are nimic de pierdut. Pe hard indoor, Diego a facut finala la Koln si sfert de finala la turneul de 1000 de puncte de la Paris. Desi e un jucator nativ de zgura, Diego se descurca admirabil pe toate suprafetele.

Cred ca Diego isi va vinde scump pielea aici, desi lumea tenisului nu ii da vreo sansa in acest meci.

Biletul zilei cota 2 - 16.11.2020, Zverev

Daniil Medvedev – Alexander Zverev

Rusul Medvedev a castigat turneul de la Paris, chiar in fata lui Zverev. Mai devreme, Daniil participase si la turneul de la Viena, unde pierduse in sferturi de finala la Kevim Anderson. Bilantul pe hard indoor este de noua victorii si patru infrangeri in acest an, unul deloc rau. Medvedev are un serviciu demn de luat in seama si o lovitura de dreapta foarte percutanta. El este un pretendent avizat la suprematia ATP in viitorul foarte apropiat.

Sasha Zverev a avut un final de sezon foarte reusit. Pe hard indoor a castigat cele doua turnee disputate la Koln si afacut si finala la Paris. Jocul sau este in permanenta ascensiune dupa ce a inceput colabotrarea cu David Ferrer. Se misca mai bine pe teren, serveste mult mai sigur si mai precis ( aredus drastic numarul dublelor greseli) si se agata de puncte cu obstinatie, asa cum facea Ferrer.

Dupa cum spuneam, ultimul meci direct a fost in finala turneului de 1000 de puncte de la Paris, unde Medvedev s-a impus in trei seturi, dupa ce il pierduse pe primul.

Ma astept si acum la un meci echilibrat, cu multe ghemuri jucate.

Nu uitati, analizati si voi riguros meciurile inainte de a le juca. Bafta!