Biletul zilei cota 2 din 15.11.2019, NADAL

Biletul zilei cota 2 din 15.11.2019

Biletul zilei cota 2 din 15.11.2019 este compus din doua meciuri de tenis ce se vor juca la Turneul Campionilor de la Londra.

Rafa Nadal vs Stefanos Tsitsipas

Rafa Nadal si-a mai oferit sanse de calificare in semifinala dupa ce a castigat in fata lui Medvedev un meci interzis cardiacilor. Rusul a condus cu 5-1 in setul decisiv si a avut minge de set la acest scor. Nadal a reusit insa sa revina miraculos in joc si a reusit sa isi adjudece setul decisiv in tie-break.

In acest moment insa, Rafa nu mai depinde doar de victoria obligatorie pe care trebuie sa o obtina in fata lui Tsitsipas. E nevoie ca si Medvedev sa il invinga pe Zverev in celalalt meci al grupei.

Tsitsipas a trecut in cate doua seturi de Zverev si Medvedev si este deja calificat in semifinala. Interesant este faptul ca o eventuala infrangere in fata lui Nadal l-ar ajuta sa evite o intalnire cu Djokovic sau cu Federer in semifinala. In acest scenariu, el l-ar intalni pe Dominic Thiem.

Eu sunt convins insa ca Tsitsipas va dori sa il invinga pe Rafa Nadal si este intr-o forma foarte buna ce il indreptateste sa spere la acest lucru. Stefanos a servit excelent, el nu si-a pierdut serviciul pana acum.

Ma astept la un meci disputat aici. NADAL ARE NEVOIE DE VICTORIE, IAR STEFANOS E IN MARE FORMA.

Daniil Medvedev vs Alexander Zverev

Rusul Medvedev are sanse de calificare in semifinale, daca va castiga acest meci in doua seturi, iar Rafa Nadal va pierde cu Tsitsipas. Sigur ca rusului ii va fi greu sa isi revina psihic dupa acel meci cu Nadal pe care l-a avut in mana si pe care l-a pierdut aproape inexplicabil.

Pe de alta parte, confruntarea cu Zverev e si un prilej de a-si reface tonusul mental. Desi Zverev conduce cu 4-1 in intalnirile directe, Medvedev i-a administat lui Sasha un sec 6-4, 6-1 in finala de la Shanghai de luna trecuta.

Pentru Zverev, lucrurile sunt simple, el nu depinde de alte rezultate. Zverev trebuie sa castige acest meci pentru a-si asigura locul al doilea in grupa si, implicit, accesul in semifinala. Jocul sau a fost sinusoidal la Londra. A fost un prim meci perfect facut impotriva lui Nadal, caruia nu i-a oferit nicio sansa de break. Apoi, in fata lui Tsitsipas, nu a reusit sa castige pe serviciul advers si a pierdut foarte clar.

E greu de anticipat ce se va intampla aici, mai ales ca acest meci se va juca dupa Nadal vs Tsitsipas si e posibil ca Medvedev sa nu mai aiba sanse de calificare la acea ora. Sper totusi ca Daniil sa isi apere sansele cu fair-play, in orice conditii. Oricum, daca Tsitsipas castiga in celalalt meci al grupei, Medvedev are nevoie de victorie in doua seturi.