Biletul zilei cota 2 - 29.01.2020, Nadal

Biletul zilei cota 2 – 27.01.2020

Biletul zilei cota 2 – 27.01.2020 este alcatuit din doua meciuri de tenis masculin de la Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului. Meciurile se vor juca in dimineata zilei de 27 ianuarie 2020, dupa ora 9.30, 0ra Romaniei.

Rafa Nadal vs Nick Kyrgios

Iata un meci asteptat cu mare nerabdare de catre fanii tenisului. Nick Kyrgios conduce cu 2-1 la meciurile pe hard, Rafa conduce la general cu 4-3. E greu sa joci cu Kyrgios in general, pentru ca el are un tenis atipic: serveste „under arm” uneori, are lovituri cu mult efect, neortodoxe, joaca cu multe „scurte”.

Acum, australianul vine dupa un meci impotriva lui Khachanov, in care a condus cu 2-0 la seturi, dar a trebuit sa joace set decisiv si maxi tie-break pentru a accede in optimile de finala de la Melbourne. Meciul a durat peste patru ore.

Rafa Nadal nu a pierdut inca set la Australian Open in acest an, desi in meciul cu Federico Del Bonis a avut proble in setul al doilea, cand nu a reusit sa converteasca nicio minge de break. De fapt, in acel meci a avut 20 de mici de break in total, dar a facut doar trei break-uri.

Rafa si-a pierdut de doua ori serviciul in primul meci, cu Hugo Dellien, dar apoi, in meciurile cu Delbonis si Carreno- Busta nu a mai lasat vreo minge de break.

Serviciul este foarte important intr-un astfel de meci. Publicul va fi de partea lui Kyrgios, care va incerca sa il sicaneze si sa il deconcerteze pe Rafa cu tertipurile sale la limita regulamentului. Cred ca Nadal stie insa cu cine are de-a face. Merg pe victoria sa cu 3-0 sau 3-1 la seturi.

Biletul zilei cota 2 - 27.01.2020, Kyrgios

Andrey Rublev vs Sasha Zverev

Rublev a castigat toate meciurile din acest inceput de sezon, 11 la numar, si doua turnee consecutive, la Doha si Adelaide. Poate ca oboseala isi spune acum cuvantul, pentru ca in primul tur la Melboune, Andrey a pierdut un set la australianul O”Connell. Apoi, a trecut in trei seturi de japonezul Sugita si in patru seturi de favoritul numarul 11, David Goffin.

Zverev a facut trei meciuri bune la Australian Open, dar adversarii sai nu au fost unii de speriat.  Cecchinato, Gerasimov si Verdasco au fost invinsi, rand pe rand de Zverev, in minimum de seturi. Este un semn ca Zverev si-a recapatat forma dupa un inceput de sezon execrabil.

Ma astept la un meci cu multe ghemuri aici; se intalnesc doi jucatori in forma, care servesc foarte bine, demni exponenti ai Next Gen.