Biletul zilei cota 2 – 04.05.2020

Biletul zilei cota 2 – 04.05.2020 este format din doua din meciurile ce se vor disputa in etapa de luni din Turkmenistan. Este o alta tara in care campionatul se desfasoara normal. Conform declaratiilor oficiale aici virusul COVID-19 nici nu exista.

Sagadam vs Kopetdag Asgabat

Sagadam este departe de forma din sezonul precedent, cand a terminat pe locul trei. Este adevarat ca a avut un inceput de campionat destul de dificil, dar s-a chinuit si cu Nebitci si Merw, cele mai slabe echipe din liga. In ultima etapa a obtinut prima victorie din acest an, cu Merw, dar s-a chinuit timp de 90 de minute pentru a castiga. Golul victoriei a venit in minutul 67, dupa ce oaspetii au ramas in zece oameni. Dupa cinci etape, Sagadam este abia a sasea in clasament.

Kopetdag Asgabat s-a prezentat bine in acest start de sezon, mai ales in partidele disputate in deplasare. Nu a pierdut cu Altyn Asyr (1-1), actuala campioana,, si nici in derbyul local cu FC Asgabat (1-0). Bine s-a descurcat si in intalnirea din ultima etapa, cu Ahal, pierdut cu 0-1, dar rezultatul final nu a corespuns cu ceea ce s-a intamplat pe teren. Anul trecut a terminat pe patru si isi mentine aceasta pozitie si in inceputul acestei noi editii.

In mod normal Sagadam ar fi mare favorita in aceasta partida. A castigat ultimele sase intalniri directe cu Kopetdag, pe teren propriu. Numai ca inceputul de sezon ne arata o cu totul alta fata a acestei formatii. Kopetdag s-a descurcat bine in deplasare si nu cred ca va pierde aici.

Merw

Merw vs Nebitci

Merw a fost cea mai slaba echipa in sezonul precedent, cand a ocupat ultima pozitie, cu doar unsprezece puncte castigate. Nici acum nu cred ca va realiza mai mult, chiar daca a obtinut o prima victorie, in meciul cu Energetik (1-0). A fost singurul gol marcat in acest sezon. Este adevarat ca intalnirile cu adversarele au devenit mai echilibrate, dar cred ca este ceva temporar, pana ce celelate echipe vor ajunge la un nivel competitiv. S-a instalat destul de repede pe ultimul loc si aici va ramane.

Nebitci are ca si adversara sa o singura victorie in primele cinci etape. A castigat cu Sagadam (1-0). Posibilitatile acestei formatii sunt mult mai mari si poate obtine o pozitie mult mai buna decat in sezonul precedent, cand a fost penultima. Pana acum a pierdut toate cele trei partide sustinute in deplasare, dar adversarele au fost unele puternice, Ahal (0-2), Kopetdag (0-1) si Asgabat (2-5). Este o sansa buna sa intrerupa aceasta tendinta in meciul cu Merw.

Deoarece intalnirea se disputa pe terenul primei formatii putem sa ne gandim ca partida se va echilibra. Ambele vin dupa o serie de infrangeri consecutive, iar un rezultat de egalitate ar putea fi cel care sa aduca un pic de liniste. Vom alege remiza, dar la pauza sau la final.