Biletul zilei cota 2 – 03.05.2020

Biletul zilei cota 2 – 03.05.2020 este format cu doua din cele patru meciuri ce se vor disputa duminica in prima liga din Belarus. Vysheyshaya Liga ramane competitia ce ne ofera material pentru propunerile noastre.

Belshina vs Dinamo Brest

Belshina a revenit in prima liga in acest sezon, dupa o pauza de patru ani. Acum inteleg de ce i-a luat atat de mult sa revina. Lotul este unul sub cerintele de aici si de aceea s-a instalat destul de repede pe ultima pozitie a clasamentului. Are doar doua puncte castigate in cele sase meciuri disputate, cu Solevichi (1-1) si Neman (1-1). Este echipa cu cea mai slaba aparare din liga, cu zece goluri primite. Leonid Kovel este cel mai bun jucator al gazdelor, cu trei goluri marcate. Nikita Rochev este suspendat.

Dinamo Brest surprinde cu un inceput de sezon sub posibilitati. Anul trecut a castigat titlul de campioana, dar acum nu se regaseste. Este adevarat ca s-a calificat in finala cupei, dar si aceasta a venit cu multe emotii. Dupa ce a castigat turul cu 2-0 si a avut 2-0 la pauza, in returul cu Soligorsk, a avut o a doua repriza catastrofala si a fost doar la un pas sa rateze calificarea. Kiki Gabi si Artem Milevsky au cate doua goluri marcate. Yevhen Khacheridi este suspendat, iar Elis Bakaj este accidentat.

Este momentul ca Dinamo Brest sa demonstreze ca este una dintre favoritele la titlu. Toate celelalte adversare, in aceasta batalie, si-au revenit si au inceput ascensiunea. Meciul cu Belshina poate aduce o victorie absolut normala, care sa readuca increderea in lot. Mergem pe un succes al oaspetilor.

Dinamo Brest

BATE Borisov vs Neman Grodno

BATE Borisov este pe un trend ascendent. A reusit sa castige zece puncte, in ultimele patru etape, si s-a calificat in finala cupei, dupa ce a intors rezultatul cu Slavia Mozyr. Este pe locul patru in clasament, la doar trei puncte de lidera. Echipele aflate in fata au meciuri dificile si BATE poate fi beneficiara aceste etape. Stanislav Dragun este golgheterul gazdelor, cu trei goluri marcate.

Neman Grodno se afla pe locul zece in clasament, cu opt puncte. Aceasta este zona in care vrea sa termine si la finalul sezonului. In deplasare a reusit sa castige doar un punct, in primele trei meciuri, si nu a marcat niciun gol. Singurul rezultat de egalitate l-a reusit la Soligorsk (0-0). Pavel Tsesliukevich este accidentat. Gegam Kadimyan a marcat de trei ori in acest sezon.

BATE a castigat unsprezece din ultimele douasprezece meciuri disputate la Borisov. Singurul rezultat de egalitate s-a inregistrat in 2014. De atunci a castigat toate cele unsprezece partide ce au urmat, indiferent daca a fost gazda sau oaspete. In mod normal vom alege tot un succes al gazdelor si in aceasta intalnire.